Menu

Fotograf – najlepsze portfolio

Temat „ Fotograf – najlepsze portfolio“ jest tak oczywisty jak ocena najlepszego jedzenia. Ile konsumentów tyle gustów. Nie ma możliwości oceny najlepszego portfolia a tym samym określenia kim jest najlepszy fotograf.

Najlepsze portfolio to zbitek zdjęć połączonych ze sobą tematem i spójnych. Jeśli takie portfolio ma być spójne to osoba je prezentująca musi posiadać doświadczenie i mieć za sobą odpowiednią ilość przeprowadzonych sesji aby takim zestawem się móc pochwalić i mieć na tyle wyrobiony warsztat aby można było w takim zetawie móc wyłapać charakterystyczną dla danego fotografa cechę czy manierę – będącą jego indywidualną wizytówką.

Fotograf i jego portfolio to materiał po którego obejrzeniu decydujemy się na kontakt, przedstawienie założeń sesji i dokonanie wyceny. Poza oceną portfolia, które rzecz jasna jest oczywistym powodem wstępnego wyboru, jest ustalenie kosztu zdjęć. Na ogół bowiem najlepszy fotograf to nie najlepsza (z punktu widzenia klienta) cena. Szukając najlepszego fotografa i najlepszego portfolia musimy mieć świadomość kompromisu: cena – doświadczenie. Wiadomo, że doświadczony fotograf umiejętnie i sprawnie przeprowadzi np sesje pracowników ale jego koszt będzie znacznie większy od osoby młodej dopiero zaczynającej swoją przygodę z fotografią portretową. Niemniej niejednokrotnie młody fotograf ma więcej werwy, pomysłowości i energii niż jego starsi koledzy po fachu.

Kluczem do sukcesu dobrego fotografa jest jest spójność i konsekwencja. Pokazanie, że ma się pomysł na zdjęcia i swój indywidualny sposób patrzenia na ludzi oraz wydobywania z nich tego, czego może sami nie spodziewają się posiadać.