Menu

Fotografia Portretowa

Fotografia portretowa

jest pojęciem dość szerokim, poprzez które rozumiemy zdjęcia wykonywane modelom/osobom w kontekście ich działań, dokonań bądź przedstawiające ich samych jako temat fotografii. Ludzie są najpopularniejszym tematem fotografii przez co fotograf portretowy powinien pamiętać o najistotniejszych zasadach dotyczących portretu.

Przede wszystkim model/modelka powinien być w kontakcie z fotografem i odpowiadać środowisku, w którym się znajduje. Jeśli chcemy uzyskać miły portret niezbędnym jest przyjacielskie i zabawne podejście, oraz stworzenie luźnej atmosfery. Wiele z fotografowanych osób nie posiada doświadczenia w pozowaniu. Czują się niezręcznie i nieswojo na myśl, że są fotografowani. Zadaniem fotografa portretowego jest stworzenie swobodnej atmosfery ułatwiającej im to zadanie. Aby osoby, które chcą mieć – profesjonalne zdjęcia portretowe – spędziły miło ten czas i miały poczucie dobrej zabawy.

Dobrym pomysłem jest też wyjaśnienie co się robi i dlaczego. Wiele osób będzie się czuło pewniej wiedząc co się dzieje i jaki ma to wpływ na finalne zdjęcie. Łatwe i pozytywne komentarze w stylu; ‚chce robić zdjęcia z tego punktu widzenia, ponieważ akcentuje to Twoje piękne kości policzkowe‘ lub ‚jeśli przechylisz głowę w ten sposób, światło sprawi, że Twoje oczy będą błysczeć‘ będą pomocne.

Kontakt wzrokowy w przedsięwzięciu jakim są fotografie portretowe jest też bardzo ważnym narzędziem. Jakkolwiek nie każdy portret zakłada patrzenie się modela/modelki w lufę obiektywu to jednak bezpośredni kontakt wzrokowy może bardzo silnie oddziaływać, pomaga tworzyć więź widza z osobą fotografowaną a w konsekwencji z obrazem oraz dodatkowo przekazywać emocje.

Podobnie kontakt wzrokowy pomiędzy dwojgiem fotografowanych ludzi pokazuje ich relacje i sugeruje wyjątkowość momentu, w którym zostali sfotografowani.

Tło stanowi kluczową część portretu – zalecena jest zwykle proste i czytelne tło. Nie jest to zawsze możliwe zwłaszcza w przypadku portretów w naturalnym otoczeniu lub też gdy temat zdjęcia zakłada ukazanie osoby w konkretnej lokalizacji. Niemniej jednak, można się rozejrzeć aby znaleźć odpowiednie miejsce wycinając bałagan otoczenia. Ważne jest aby dobrze przyjrzeć się kadrowi i upewnić się, że nie ma niczego w tle co odciągało by uwagę od tematu zdjęcia. Dobry fotograf to dobry portret – ta prosta zasada spełnia się na ogół w takiej sytuacji.

Zadaniem fotografa portretowego jest zrozumienie potrzeb i estetyki a następnie ubranie ich w doskonały pomysł finalnej fotografii. Na tym polega fotografia portretowa – na idealnym połączeniu indywidualizmu z odzwierciedleniem emocji w czasie tej jednej uchwyconej klatki.