Menu

Portret Indywidualny

Portret indywidualny / sesja do CV

Fotografia portretowa jest pojęciem dość szerokim, poprzez które rozumiemy zdjęcia wykonywane modelom/osobom w kontekście ich działań, dokonań bądź przedstawiające ich samych jako temat fotografii. W zdjęciach do CV najważniejsze jest zrobienie dobrego wrażenia. Pokazania charakteru, charyzmy i wzbudzenia zaufania. Istotnym jest mieć świadomość jak chcemy się zaprezentować i jakie cechy z portretu wydobyć.

Zdjęcia portretowe ABC

Przede wszystkim model/modelka powinien być w kontakcie z fotografem i odpowiadać środowisku, w którym się znajduje. Jeśli chcemy uzyskać miły portret niezbędnym jest przyjacielskie i zabawne podejście, oraz stworzenie luźnej atmosfery. Wiele z fotografowanych osób nie posiada doświadczenia w pozowaniu. Czują się niezręcznie i nieswojo na myśl, że są fotografowani. Zadaniem fotografa portretowego jest stworzenie swobodnej atmosfery ułatwiającej im to zadanie. Aby osoby, które chcą mieć – profesjonalne zdjęcia portretowe – spędziły miło ten czas i miały poczucie dobrej zabawy.

Dobrym pomysłem jest też wyjaśnienie co się robi i dlaczego. Wiele osób będzie się czuło pewniej wiedząc co się dzieje i jaki ma to wpływ na finalne zdjęcie. Łatwe i pozytywne komentarze w stylu; ‚chce robić zdjęcia z tego punktu widzenia, ponieważ akcentuje to Twoje piękne kości policzkowe‘ lub ‚jeśli przechylisz głowę w ten sposób, światło sprawi, że Twoje oczy będą błysczeć‘ będą pomocne.

Kontakt wzrokowy w przedsięwzięciu jakim są fotografie portretowe jest też bardzo ważnym narzędziem. Jakkolwiek nie każdy portret zakłada patrzenie się modela/modelki w lufę obiektywu to jednak bezpośredni kontakt wzrokowy może bardzo silnie oddziaływać, pomaga tworzyć więź widza z osobą fotografowaną a w konsekwencji z obrazem oraz dodatkowo przekazywać emocje.

Podobnie kontakt wzrokowy pomiędzy dwojgiem fotografowanych ludzi pokazuje ich relacje i sugeruje wyjątkowość momentu, w którym zostali sfotografowani.

Tło stanowi kluczową część portretu – zalecena jest zwykle proste i czytelne tło. Nie jest to zawsze możliwe zwłaszcza w przypadku portretów w naturalnym otoczeniu lub też gdy temat zdjęcia zakłada ukazanie osoby w konkretnej lokalizacji. Niemniej jednak, można się rozejrzeć aby znaleźć odpowiednie miejsce wycinając bałagan otoczenia. Ważne jest aby dobrze przyjrzeć się kadrowi i upewnić się, że nie ma niczego w tle co odciągało by uwagę od tematu zdjęcia. Dobry fotograf to dobry portret – ta prosta zasada spełnia się na ogół w takiej sytuacji.

Zadaniem fotografa portretowego jest zrozumienie potrzeb i estetyki a następnie ubranie ich w doskonały pomysł finalnej fotografii. Na tym polega fotografia portretowa – na idealnym połączeniu indywidualizmu z odzwierciedleniem emocji w czasie tej jednej uchwyconej klatki.

Koszt sesji indywidualnej

Z pozoru to tylko parę zdjęć ale tak naprawdę to sporo czasu pracy paru osób zaangażowanych w to, aby tych kilka/kilkanaście finalnych zdjęć tak dobrze wyglądało. Podczas sesji powstaje naprawdę dużo materiału spośród którego wybieramy te, które nam najbardziej odpowiadają. Potem następuje ta ‚niewidzialna’ praca polegająca na dopieszczeniu zdjęć na komputerze. Istotną sprawą do wyceny jest to czy robimy te zdjęcia w studiu czy w lokalizacji jak również jak dużo tzw przebrań zakładamy. Z tego względu sesje te wyceniam indywidualnie.