Menu

Profesjonalne Portrety

Czym jest zdjęcie portretowe?

Na każdym kroku spotykamy portrety – mniej lub bardziej profesjonalne. Wizerunki gwiazd, osób znanych, medialnych i rozpoznawalnych. Jest też absolutne morze portretów zwykłych ludzi, które są ważne i istotne tylko dla tych, do których są kierowane i dla których mają określone znaczenie. Wszystkie one pokazują jednak człowieka (bądź kilka osób) niosących pewien bagaż emocji i nierzadko uchwyconych w konkretnych sytuacjach.

Emocje przekazywane na zdjęciach są najbardziej widoczne gdy model/modelka nie są skrępowani obecnością fotografa. Na większości zdjęć fotografami są przyjaciele, rodzina lub znajomi. Osoba fotografowana zachowuje się wtedy swobodnie i naturalnie. Stąd często podobamy się sobie na zdjęciach z wyjazdów, wakacji czy innych wydarzeń w gronie znajomych a po udaniu się do „profesjonalnego fotografa“ kręcimy nosem i przez grzeczność zgadzamy się z nowowizerunkowym sukcesem.

Profesjonalny portret, a co za tym idzie – profesjonalny fotograf

– to przede wszystkim dobry kontakt i pewność siebie. Profesjonalista tym się różni od amatora, że potrafi zbudować poczucie zaufania i tak poprowadzić osobę fotografowaną aby była świadoma metod i celu do którego razem dążą. Sprzęt i niejednokrotnie długi staż odgrywają znacznie mniejsze znaczenie niż umiejętność zbudowania swobodnej atmosfery na czas sesji zdjęciowej.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego portretu to szukasz fotografa, który znajdzie w Tobie to co wydaje Ci się najistotniejsze do pokazania lub też pokaże coś, czego nie dostrzegałeś/dostrzegałaś. Przede wszystkim jednak kogoś, komu możesz na tyle zaufać aby pokazać prawdziwe JA. Każda sesja, każy portret to swego rodzaju przygoda. Sposobów na pokazanie siebie i wydobycie różnych emocji i charakterów jest bardzo wiele. Jednak najistotniejszym w pojęciu – zdjęcia – jest kontakt jaki jest pomiedzy dwojgiem często nieznajomych ludzi.

Nie dajmy się jednak zwieść. Niejeden profesjonalista stanął oko w oko z osobą, której ni w ząb nie dało się rozgryżć i odgadnąć. Czasem trafiają się właśnie te „złe“ dni. W przypadku sesji z przyjaciółmi można umówić się na zmianę terminu. W obliczu profesjonalnej sesji korporacyjnej, w której bierze udział dużo osób nie ma takiej możliwości.