Menu

Zdjęcia studyjne

Zdjęcia studyjne to potocznie rodzaj zdjęć wykonywany w studiu fotograficznym przy użyciu oświetlenia studyjnego. Dla mnie jednak określenie „zdjęcia studyjne“ nie do końca określa związku studia jako lokalizacji i oświetlenia sztucznego jako jedynego dopuszczalnego.

Bardzo często fotografuje się w studiu fotograficznym przy użyciu wyłącznie oświetlenia naturalnego – słonecznego lub też łącząc je z oświetleniem sztucznym błyskowym bądź ciągłym. Jeszcze częściej wykorzystuje się oświetlenie sztuczne (studyjne) w różnego typu lokalizacjach z dala od przestrzeni studyjnych. Fotografia studyjna jako hasło odzwierciedla zdjęcia wykonywane w studiu zdjęciowym jednakże ze względu na coraz bardziej udoskonalane możliwości mobilne sprzętu powinna oznaczać pewien standard/poziom przeprowadzenia sesji.

Bez problemu można stworzyć warunki studyjne w prawie każdym miejscu/lokalizacji. Wszystko zależy od umiejętności, doświadczenia i sprzętu. Niemniej bardzo często jest to znacznie tańsza opcja niż budowanie scenografii nie wspominając już o logistyce związanej z potencjalnym przewożeniem i koordynacją transportu osób biorących udział w sesji.

Zdjęcia w studiu, poza sprawą wygody i dostępności sprzętu, dają osobie fotografowanej poczucie intymności i komfortu psychicznego. Nie muszą się przejmować i krępować środowiskiem – w pełni skupiając się na swobodzie pozowania.